Ismét szóba került Gulácsi jövője Németországban – a Lipcse edzője tiszta vizet öntött a pohárba
Marco Rose szerint a magyar labdarúgó bivalyerős a posztján, de azt is elmondta, kié a jövő.
Korábban részletesen beszámoltunk arról, mekkora bakit követett el a németek első számú klubja a Freiburg elleni, hétvégi bajnokin. Egy kicsit benéztünk a kulisszák mögé, pontosabban: megpróbáljuk értelmezni, miként hibázhatott ekkorát a világ egyik legprofibb labdarúgóklubja?
A Freiburg – Bayern München mérkőzés sima, 4-1-es vendégsikerrel zárult, ám az egész világ nem a gólokról, a szép cselekről beszél, hanem arról a dupla-tripla bakiról, amelyet a bajorok technikai vezetője, Kathleen Krüger, a mérkőzés vezetőbírója, Christian Dingert, illetve a tartalék-játékvezető, Arno Blos összehozott.
Röviden az előzmények. A mérkőzés 85. percében kettős cserére határozta el magát a Bayern vezetőedzője, Julian Nagelsmann: a szakember tervei szerint a hasmenéssel bajlódó Corentin Tolisso helyett – a francia alig 22 percet játszott – Niklas Süle, míg Kingsley Coman helyén Marcel Sabitzer lépett volna pályára.
Tolisso a túloldalon, a lehető leghamarabb el is hagyta a pályát, és rohant a vendégöltöző mellékhelyiségébe, a következő másodpercekben pedig az osztrák válogatott futballista is pályára lépett.
A gond csak az volt, hogy az ügybuzgó Krüger kisasszony – Coman cseréje kapcsán – a 29-es számot ütötte az elektromos cseretáblába, elfeledkezve arról: a francia idén már számot cserélt, és ebben a szezonban 11-es mezben bolondítja az ellenfél védőit. Éppen ezért – mint utólag elmondta – nem is sejtette, hogy őt akarja lehozni a szakmai stáb.
Kathleen Krügeren kívül hatalmasat hibázott a tarcsibíró, Arno Blos is, aki abszolút nem észlelte: Sabitzer úgy lépett pályára, hogy egyetlen Bayern-játékos sem hagyta el a játékteret.
A Bayern München alkalmazottjai utólag elmondták:
az is elvonhatta a technikai vezető illetve a tartalék-játékvezető figyelmét, hogy a dupla csere folyamán a bajorok szinte teljes cseresora azon röhögött, hogy Tolisso milyen szorult helyzetbe került.
A történet innentől kezdve közismert: a szabálytalan cserét követően, pár másodperc múlva a hazaiak válogatott védője, Nico Schlotterbeck szólt Dingert sporttársnak, hogy ugyan számolja már meg hány játékos alkotja az adott pillanatban a Bayern München csapatát.
Dingert sporttárs arca néhány másodperc után nyilván falfehérré vált, hiszen rájött: Arno Blos kollégája óriási bakit követett el, hiszen 16 másodpercig eggyel több Bayern-játékos tartózkodott a pályán a megengedettnél.
Ez olyannyira megzavarhatta a 42 éves vezetőbírót, hogy (miután nyolc perc szünet után rendezték a sorokat), rosszul alkalmazta a szabályt, hiszen labdaejtéssel folytatódott a mérkőzés. Pedig a Labdarúgás szabálykönyve világosan fogalmaz: engedély nélküli pályára lépés esetén a cserejátékosnak sárga lap jár (a jegyzőkönyv szerint ezt sem kapta meg Marcel Sabitzer…), és a mérkőzés közvetett szabadrúgással folytatódik onnan, ahol a labda a játék megszakításnak pillanatában volt. (Ha az osztrák cserejátékos az ominózus 16 másodperc alatt beleért volna a labdába, akkor közvetlen szabadrúgássá módosul a tétel, a helyzetet csak tovább bonyolítja, ha a játékmegszakítás pillanatában a Bayern tizenhatosán belül lett volna a labda, hiszen akkor Freiburg-büntetővel kellett volna a találkozót folytatni).
A történtek után felmerült:
a szabálytalan csere után, a játékvezető által rosszul alkalmazott szabály miatt (ezt régebben műhibának hívták, de ez a fogalom mára már megszűnt) óvhat-e a Freiburg, illetve újrajátszhatják-e a mérkőzést?
A válasz egyértelmű: nem.
Hiszen a 16 másodperces „Bayern-emberelőny” abszolút nem volt hatással a mérkőzés végeredményére, az már más kérdés, hogy Christian Dingert és Arno Blos több hetes eltiltásra számíthat, és nyilvánvaló, hogy Kathleen Krügert sem dicsérik majd meg a Bayern München vezetői.
Abban pedig csak reménykedhetünk, hogy a történet egyik főszereplője, Corentin Tolisso mindeközben időben megtalálta a mellékhelyiséget…
Nyitókép Tolisso (balra) a Freiburg ellen nem a pályán került szorult helyzetbe (archív) Fotó: MTI/EPA Ronald Wittek